Enfal

Ax û kevir, dar û kulîlkên herêma Barzan, şahid in ku; ev welat bêxwedî nîne!

Ji ser komkujiya Enfalê 29 sal derbas bû. Ev komkujî ji aliyê diktatoriya Saddamî ve li ser kurdan hat kirin ú 180 hezar kurd hatin kuştin. Em şehîdên xwe yên Enfalê bi rêzdarî bi bîr tînin.

Bugün 14 Nisan, Enfal Soykırımı üzerinden 29 yıl geçti. Saddam diktatörlüğü tarafından Kürt'lere uygulanan bu soykırımda 180.000'den fazla Kürt katledildi. Aziz şehitlerimizi saygıyla anıyoruz. Saddam'ın Enfal adını verdiği sekiz aşamalı operasyonlarının ilki resmi olarak 1983 yılında Barzani erkeklerinin katli ile başladı.Yedi ile yetmiş yaş arası sekiz bin Barzani aynı gün evlerinden alınıp Irak’ın güneyindeki çöllerde çoğu diri diri gömülerek öldürüldü. Barzani kadınları Musul ve Erbil’de zorunlu ikamete tabii kılındı. Kürt toplamda yüzbinlerce Kürt kimyasal silahlar ile öldürüldü.4665 köyün 4000'i Enfal soykırımı ile yerle bir edildi. 185 bin Kürdistan'lı öldü. 1800 okul, 300 hastane, 3000 camii ve 27 kilise yıkılarak toplamda Kürdistan'da köylerin yüzde doksanı yer ile yeksan edildi. Halepçe katliamı Enfal katliamlarının en küçük ölçekli olanı idi. Sanıldığının aksine katliamlar 1989 yılında Zaxo'da son buldu. Barzani'lerin 1983 yılından beri dünyanın en uzun süren yasını tuttuklarını, Barzani kadınlarının sadece siyah giydiğini ve ‘Barzan Dulları’ kavramının yas psikolojisinde yer aldığını biliyor muydunuz? Barzan bölgesinde halen bir çok yerde düğün yapılmadığını, müzik dinlenmediğini biliyor muydunuz? Barzan bölgesinde Saddam'ın zulmüne karşı Kürtlerle birlikte bütün tabiat ve hayvanların da direndiğinin görülmesi üzerine başlayan inançla, bugün bu bölgede hiçbir hayvan öldürülmez. Kuş öldürmenin cezası 4 yıl, ceylan öldürmenin cesası 13 yıl hapistir. Bu bölge şu an doğal bir sit alanıdır.  2005 yılında cesur bir Kürt milletvekilinin korumaları ile güney Irak'ta toplu mezar aradığını ve sonuçta bir kaç yüz cenazeyi bulduğunu, bu cenazelerin aynı yıl Barzan'a getirildiklerini ve tetkikler sonucu kimliklerinin belirlendiğini, ama 185 bin şehidin içinde sadece bir kaç yüz oldukları için kimlik bilgilerinin Kürdistan Hükümeti tarafınca devlet sırrı olarak korunduğunu ve bu yüzden Barzan'lı her ailenin kendi çocuğu/babası/kardeşi yerine rastgele bir mezar seçip her Çarşamba günü  aileler mezarlığa akın eder ve bir mezarın bakımını yapar, ağlarlar. Cenazeler Kürdistan'a getirildiğinde Mesud Barzani hıçkırarak ağladığı için etraftaki tüm gazetecilerin makineleri toplatılmıştı.Bir genç “babama su getirdim” diyerek kürsüye fırladığında bütün kameralar çekimdeydi. “Susuz babama su getirdim..”. Enfal'de öldürülen Barzanilerin günlerce çölde susuz bırakıldıklarını güneyli her Kürt bilir. Her Çarşamba mezarlar sulanır. Enfal süresince KDP ve YNK'nin koşulsuz ateşkes ilan ettiklerini ve yüzlerce YNK peşmergesinin KDP'li mağdurlara yardım ederken öldüklerini?

Barzani kadınlarının senelerce Musul ve Erbil'de inşaatlarda çalıştırıldıklarını biliyor muydunuz. Katliamda düğün günü öldürülen erkeklerin dokunamadıkları eşleri asla evlenmediler Barzan'da. Kadınlar hep siyah giydi.
 Saddam rejimi tarafından yıllarca Kürtlere karşı, KDP ve YNK'li peşmerge güçlerine karşı yürütülen aynı zamanda sivil halkı hedef alan, köy ve kasabaların bombalandığı, Halepçe'de olduğu gibi kimyasal silahların kullanıldığı, yoğun göç olaylarının yaşandığı, 100 bin kadar çocuk ve kadına el konulduğu, yaklaşık 185 bin kişinin katledildiği askeri operasyonlar, sekiz  operasyondan oluşan bir jenosid harekatıdır....Kuran'da "Savaş Ganimeti" anlamına gelen EL ANFAL süresinin 12. ayetinde ifade edilen, "inanmayanların, kafir olanların yüreğine korku salıyorum, öyleyse müminler siz de onların boyunlarını vurun, parmaklarını kırın..." ifadesine dayandırılan bir İslami cezalandırma harekaatı  olarak düzenlendi. İran Molla Rejimi ve TC'nin bugün Kürtlere , karşı yürüttüğü askeri operasyonlarda kullandığı yöntem ve mantık da Al Anfal'la benzerlik taşıyor. Aynı yıllarda onbinlerce faili devlet cinayetleri Saddam'la danışıklı olduklarının göstergesiydi..  Kasabaların ve kentlerin bombalanması, toplu imha, göç ettirme, Cezalandırılanların mallarına el konulması  kamulaştırılması gibi...

14 NİSAN, AL ANFAL kurbanlarını anma günüdür.